Техника за справяне с напрежението “Спиране на времето”
Днес ще си говорим за едно атрактивно умение – да спираме времето.
Не, не става въпрос за магии и заклинания. Става въпрос за вътрешното ни състояние и нашите действия.
Обикновено в делничните дни съзнанието ни е твърде заето с ангажиментите, които имаме и нещата, които трябва да направим и често препуска през множеството мисли в главата ни.
Когато това състояние е за кратко, то се усеща като приятна възбуда и вълнение и ни подтиква към действие. Когато обаче прекарваме целите дни в трескава възбуда и мисли как да се справим с всичко, което се очаква от нас, тогава голяма част от енергията ни отива за обслужване на това състояние, а не към продуктивни действия.
За да можете да спрете лудия поток на мислите и да насочите енергията си в продуктивна посока е необходима самодисциплина, но наистина си струва.
Когато се усетите, че трескаво препускате в деня от една задача към друга, без да имате време да поемете дъх, направете следното:
Вероятно всичко около вас ще продължава да се движи, но вие стойте неподвижни и просто наблюдавайте. Отбелязвайте на ум всичко, което ви прави впечатление докато наблюдавате. Спрете времето за себе си. Нека всички други да бързат. Постойте така няколко минути или колкото предпочитате. Не говорете, не се движете, просто наблюдавайте.
Постепенно ще усетите как мислите ви се успокояват, съзнанието ви се изчиства и започвате да разсъждавате доста по-трезво. Не бъдете нетърпеливи. Времето, което е напълно достатъчно понякога е 2-3 минути, друг път 5-7 минути. В началото ще се изненадате колко ще ви е трудно да стоите неподвижно няколко минути, но не се отказвайте. Освен, че ще се освободите от напрежението, ще тренирате и развивате умението си за самоконтрол.
И двете неща са част от емоционалната интелигентност, която ви помагаме да развивате в нашият коучинг клуб.
Прилагането на техниката изисква от вас да отделите около 5 минути. Толкова е времето например, което един пушач ще отдели, за да изпуши една цигара. На мен ми се струва много по-смислено тези минути да ги отделим, за да се въведем в спокойно и продуктивно състояние, вместо да ги отдадем на вреден навик или на мисли, че нямаме време да се погрижим за себе си.
Изчакайте да се успокои съзнанието си и продължете значително по-спокойно към следващата задача.
Опитайте и споделете своите резултати. Успех!
Ако този материал ви е бил полезен, споделете го, за да помогне и на други. Благодарим ви!
Етикет:Коучинг, навици, Самоуправление, умения