• Начало
  • За вас
  • Тестове
  • Събития
  • Контакти
  • За нас
    • Галерия
  • Блог
Имате въпроси? Свържете се с нас.
0898926476
contact@mcentersz.com
Център по мениджмънт
  • Начало
  • За вас
  • Тестове
  • Събития
  • Контакти
  • За нас
    • Галерия
  • Блог

    ЕИ В ЕКИПА

    • Начало
    • Блог
    • ЕИ В ЕКИПА
    • Какво е общото между управлението на хората в бизнеса и емоционалната интелигентност

    Какво е общото между управлението на хората в бизнеса и емоционалната интелигентност

    • Публикувано от Диана Господинова
    • Категории ЕИ В ЕКИПА, Емоционална интелигентност
    • Дата 20.07.2019
    • Коментари 0 Коментара

    Всеки бизнес постига своите цели чрез хората, като ги управлява и насочва усилията им.

    Ако хората бяха машини, управлението им щеше да е лесно постижимо. Но хората са сложна комбинация, която е трудно да бъде разгадана и управлявана и това прави работата на мениджърите наистина предизвикателна.

    От почти 16 години съм консултант в малки и средни фирми и работя предимно с висши мениджъри и собственици на бизнес. Когато ги питам кое от многообразната мениджърска работа им е най-трудно отговорът неизбежно е работата с хората.

    Нека си представим един мениджър в две различни ситуации, а вие помислете за себе си, в коя фирма и при кой мениджър бихте искали да работите:

    [thim-icon-box line_after_title=”” custom_font_weight_desc=”” icon_type=”font-awesome” font_awesome_icon=”fa fa-user-circle” font_awesome_icon_size=”20″ icon_color=”#1fc1c6″ layout_pos=”left” title=”В първата ситуация, екипът на мениджъра се състои от хора, които са ангажирани с целите на фирмата, работят фокусирайки се в постигането на нужните резултати, взаимодействат ефективно с колегите си и харесват работата си.”][thim-icon-box line_after_title=”” custom_font_weight_desc=”” icon_type=”font-awesome” font_awesome_icon=”fa fa-user-circle” font_awesome_icon_size=”20″ icon_color=”#1fc1c6″ layout_pos=”left” title=”Във втората ситуация, екипът на мениджъра се състои от хора, които ненавиждат работата и колегите си, правят само това, което шефът изисква от тях и нищо повече и са готови да напуснат веднага, ако някой им предложи по-висока заплата.”]

    В какво според вас се състои същинската разлика между двете описани ситуации?

    И в двата примера не говорим за заплати, за правила във фирмата или за дейности, които хората извършват т.е. не говорим за рационалните и по-лесно управляеми елементи от бизнеса.

    Говорим основно за отношението на хората към тяхната работа и за взаимодействието между членовете на екипа т.е. говорим за чувства, емоции и отношения.

    Когато имаме отношения и взаимодействия като в първия пример ние чувстваме, че това е среда, в която бихме искали да работим, а във втория пример усещаме, че няма да се чувстваме добре в такава работна среда.

    Знаете ли, че противно на очакванията хората не са рационални същества. Повечето от решенията, които взимат хората дори и в работен контекст са продиктувани от емоциите и емоционалните им състояния.

    Какво общо имат емоциите с управлението на хората в бизнеса?

    Общото е, че ако искате да постигате резултатите на бизнеса чрез хората, повече от нужно е да създадете добра емоционална среда.

    [thim-icon-box line_after_title=”” custom_font_weight_desc=”” icon_type=”font-awesome” font_awesome_icon=”fa fa-lightbulb-o” font_awesome_icon_size=”30″ icon_color=”#1fc1c6″ layout_pos=”left” title=”Когато хората се чувстват добре и емоционално обвързани с бизнеса те влагат в работата себе си, целия си потенциал, своя талант да намират решения, да създават нови възможности и в крайна сметка да постигат целите на бизнеса. В динамична и предизвикателна бизнес среда като съвременната, това са нещата, които до голяма степен определят конкурентоспособността на фирмата.”]

    Да, обаче реалността в бизнеса е различна, ви чувам да казвате. Там има срокове, непрекъснати предизвикателства, кой ще се занимава с емоции и това да поддържа добра емоционална среда?

    Истината е, че ако искате да имате продуктивни служители и добра работна среда вие няма как да не се занимавате с човешките емоции. Дългосрочното им игнорирането в работната среда водят до сериозни последствия за резултатите на бизнеса.

    [thim-single-images image_alignment=”center” image_size=”full” image=”13801″]

    Нека ви дам още един пример:

    Представете си, че имате екипен проект, по който нещата не се случват в планираните срокове. Вие сте мениджър на проекта и носите цялата отговорност за работата по него. Научавате за огромното закъснение и сте много ядосани. Свиквате екипа си веднага.

    Провеждате срещата в афектирано състояние, като чувате само своята тревога и гняв и не давате възможност на екипа да участва активно. Казвате, че нямат думата, защото когато са имали възможността да оправят нещата са се провалили. Сега просто трябва да слушат и да правят нещата, които им казвате. Заплашвате ги с наказания, казвате им докога проблемът трябва да е разрешен и разпускате срещата.

    Какъв мислите, че ще е ефектът от тази среща и върху вас и върху хората от екипа ви?

    Има вероятност вие да сте освободили напрежението и да почувствате, че отново контролирате ситуацията.

    Има вероятност хората от екипа ви да се стегнат и да дадат най-доброто от себе си и да оправят проблемите.

    Но по-вероятно е след като при вас спадне напрежението да осмислите ситуацията и да си дадете сметка, че някои от нещата, които се опитаха служителите ви да ви кажат, са наистина важни. Също можете да осъзнаете, че е било необходимо да поставите по-ясни параметри за някои от задачите и т.н.

    А след такава среща хората от екипа ви най-вероятно ще се чувстват неразбрани, неоценени и с чувството, че каквото и да направят вие пак няма да сте доволен. И това значително ще понижи мотивацията им и желанието им да търсят решение на проблемите.

    [thim-icon-box line_after_title=”” custom_font_weight_desc=”” icon_type=”font-awesome” font_awesome_icon=”fa fa-lightbulb-o” font_awesome_icon_size=”30″ icon_color=”#1fc1c6″ layout_pos=”left” title=”В забързания бизнес ритъм изразяването на негативните емоции и игнорирането на въздействието им върху хората е най-разпространения подход и то не само у нас. Но това не означава, че е най-добрия или най-ефективния.”]

    Едно проучване на социологическа агенция Харис сред 23000 американски служители, наети на пълен работен ден показва, че само 37% от тях имат ясно разбиране за това, какво тяхната организация се опитва да постигне и защо и само 13% имат работни взаимоотношения, отличаващи се с високо доверие и сътрудничество с други групи или отдели.

    Тази и още много сходни статистики показват колко огромен човешки потенциал и енергия са загубени за бизнеса т.е. не са вложени в постигането на целите на фирмата. Това е реалността в много от бизнесите – неизползван потенциал на хората, високи разходи за труд и оттам ниско конкурентен бизнес.

    Как може да се помогне на мениджърите да повишат постигането на целите на фирмата чрез хората?

    Не, не е като ги заменят с роботи и изкуствен интелект, независимо, че сме свидетели и на тези тенденции.

    Ще споделя с вас един прост отговор, но не много лесен.

    [thim-icon-box line_after_title=”” custom_font_weight_desc=”” icon_type=”font-awesome” font_awesome_icon=”fa fa-lightbulb-o” font_awesome_icon_size=”30″ icon_color=”#1fc1c6″ layout_pos=”left” title=”В бизнеса винаги има проблеми и сложни ситуации за решаване. Ако обаче подхода на хората в такива ситуации е овладян, обективен и разумен, ако има доверие, уважение и сътрудничество между служителите, тогава решенията се намират много по-лесно и са много по-ефективни, а оттам и резултатите са по-добри.”]

    В основата на продуктивната работна среда, добрите взаимоотношения във фирмата и ангажираността на служителите, стоят уменията и личностните характеристики на хората, които се обобщават в понятието ЕМОЦИОНАЛНА ИНТЕЛИГЕНТНОСТ.

    Високата емоционална интелигентност помага на хората да управляват себе си и собствените си емоционални състояния и да си взаимодействат с другите хора ефективно и пълноценно, намирайки най-прекия път до нужните решения.

    Повишаването на емоционалната интелигентност (ЕИ) на мениджърите и служителите води до:

    [thim-icon-box line_after_title=”” custom_font_weight_desc=”” icon_type=”font-awesome” font_awesome_icon=”fa fa-plus-circle” font_awesome_icon_size=”20″ icon_color=”#1fc1c6″ layout_pos=”left” title=”Повишаване на самоконтрола и запазване на самообладание при критични ситуации”][thim-icon-box line_after_title=”” custom_font_weight_desc=”” icon_type=”font-awesome” font_awesome_icon=”fa fa-plus-circle” font_awesome_icon_size=”20″ icon_color=”#1fc1c6″ layout_pos=”left” title=”Вземане на решенията, в състояние позволяващо обективно изследване на обстоятелствата и трезва преценка”][thim-icon-box line_after_title=”” custom_font_weight_desc=”” icon_type=”font-awesome” font_awesome_icon=”fa fa-plus-circle” font_awesome_icon_size=”20″ icon_color=”#1fc1c6″ layout_pos=”left” title=”Повишаване на мотивацията за постигане на резултати”][thim-icon-box line_after_title=”” custom_font_weight_desc=”” icon_type=”font-awesome” font_awesome_icon=”fa fa-plus-circle” font_awesome_icon_size=”20″ icon_color=”#1fc1c6″ layout_pos=”left” title=”Подобряване на взаимоотношенията с вътрешни и външни клиенти и повишаване на удовлетвореността им”][thim-icon-box line_after_title=”” custom_font_weight_desc=”” icon_type=”font-awesome” font_awesome_icon=”fa fa-plus-circle” font_awesome_icon_size=”20″ icon_color=”#1fc1c6″ layout_pos=”left” title=”Повишаване на удовлетворението на хората от свършената работа и чувство за принос към общите цели”][thim-icon-box line_after_title=”” custom_font_weight_desc=”” icon_type=”font-awesome” font_awesome_icon=”fa fa-plus-circle” font_awesome_icon_size=”20″ icon_color=”#1fc1c6″ layout_pos=”left” title=”Повишаване на лоялността на служителите към бизнеса”][thim-icon-box line_after_title=”” custom_font_weight_desc=”” icon_type=”font-awesome” font_awesome_icon=”fa fa-plus-circle” font_awesome_icon_size=”20″ icon_color=”#1fc1c6″ layout_pos=”left” title=”Повишаване на уважението и разбирателството между хората в екипа”][thim-icon-box line_after_title=”” custom_font_weight_desc=”” icon_type=”font-awesome” font_awesome_icon=”fa fa-plus-circle” font_awesome_icon_size=”20″ icon_color=”#1fc1c6″ layout_pos=”left” title=”Повишаване на емпатията и уменията за сътрудничество за постигане на общите цели”][thim-icon-box line_after_title=”” custom_font_weight_desc=”” icon_type=”font-awesome” font_awesome_icon=”fa fa-plus-circle” font_awesome_icon_size=”20″ icon_color=”#1fc1c6″ layout_pos=”left” title=”По-добра и конструктивна комуникация”]

    Когато мениждърите осъзнаят, че ръководенето на служителите в основата си е изграждане на взаимоотношения между хора обединени от общи цели, тогава:

    [thim-icon-box line_after_title=”” custom_font_weight_desc=”” icon_type=”font-awesome” font_awesome_icon=”fa fa-arrow-circle-up” font_awesome_icon_size=”20″ icon_color=”#1fc1c6″ layout_pos=”left” title=”Ще поставят хората в центъра на своето внимание”][thim-icon-box line_after_title=”” custom_font_weight_desc=”” icon_type=”font-awesome” font_awesome_icon=”fa fa-arrow-circle-up” font_awesome_icon_size=”20″ icon_color=”#1fc1c6″ layout_pos=”left” title=”Ще насочат част от усилията си в развитие на умения в областта на ЕИ”][thim-icon-box line_after_title=”” custom_font_weight_desc=”” icon_type=”font-awesome” font_awesome_icon=”fa fa-arrow-circle-up” font_awesome_icon_size=”20″ icon_color=”#1fc1c6″ layout_pos=”left” title=”Ще започнат да овластяват хората на различни нива в бизнеса”][thim-icon-box line_after_title=”” custom_font_weight_desc=”” icon_type=”font-awesome” font_awesome_icon=”fa fa-arrow-circle-up” font_awesome_icon_size=”20″ icon_color=”#1fc1c6″ layout_pos=”left” title=”Ще постигат повече резултати с по-малко служители”][thim-icon-box line_after_title=”” custom_font_weight_desc=”” icon_type=”font-awesome” font_awesome_icon=”fa fa-arrow-circle-up” font_awesome_icon_size=”20″ icon_color=”#1fc1c6″ layout_pos=”left” title=”Ще възлагат повече отговорности и ще използват в максимална степен потенциала на служителите си”]

    Ако усещате, че във вашия бизнес стария подход към хората вече не ви носи резултатите, които искате, ако промяната в отношението към хората назрява и имате нужда от подкрепа в развитието на емоционалната и социалната интелигентност на служителите и на себе си, можете да се свържете с нас на

    [thim-icon-box line_after_title=”” custom_font_weight_desc=”” icon_type=”font-awesome” font_awesome_icon=”fa fa-phone” font_awesome_icon_size=”35″ icon_color=”#1fc1c6″ layout_pos=”top” layout_text_align_sc=”text-center” title=”0898926476″]
    [thim-icon-box line_after_title=”” custom_font_weight_desc=”” icon_type=”font-awesome” font_awesome_icon=”fa fa-envelope” font_awesome_icon_size=”35″ icon_color=”#1fc1c6″ layout_pos=”top” layout_text_align_sc=”text-center” title=”dgospodinova@mcentersz.com”]

    Ние можем да оценим настоящото ниво на емоционалната интелигентност на служителите ви и да подготвим план за постепенна промяна в работната среда с ясно определени крайни резултати. Ще се радваме да поговорим за възможностите в неангажираща среща. Обадете ни се.

    [thim-single-images link_target=”_blank” image_alignment=”center” image=”13367″ image_size=”full” image_link=”https://mcentersz.com/subscribe-e-newsletter/”]

    Ако този материал ви е бил полезен, споделете го, за да помогне и на други. Благодарим ви!

    Етикет:Екипна ефективност, Емоционална интелигентност, управление на персонала

    • Share:
    author avatar
    Диана Господинова

    Коуч за лична ефективност

    Дипломиран лайф и бизнес коуч към Noble Manhattan Coaching, UK
    Сертифициран експерт по емоционална интелигентност към International Society for Emotional Intelligence – ISEI, New Work
    Сертифициран специалист по Мениджмънт към The Open University, UK
    Сертифициран ТЕС практик, обучен от Мартина Иванова
    Сертифициран практик за Пренареждане на матрицата, обучен от създателя на метода Karl Dawson
    Създател на Коучинг клуба – място за практическо себепознание
    Бизнес консултант с над 19 години практика
    Член на Управителния съвет на Търговско-промишлена палата Стара Загора
    Регионален директор на Фондация за развитие на емоционалната интелигентност за Стара Загора

    Предишен пост:

    Когато си изправен пред предизвикателство - обади се на приятел или потърси коуч
    20.07.2019

    Следващ пост

    Колко време е нужно за да развиете емоционалната си интелигентност на практика
    23.08.2019

    Може да харесате

    Център по мениджмънт
    Емоционално интелигентен подход при проблемна длъжност в екипа – практически казус
    9 март, 2020
    Развийте емоционалната си интелигентност
    Колко време е нужно за да развиете емоционалната си интелигентност на практика
    23 август, 2019
    candice-picard-849003-unsplash (1)
    Каква е връзката между щастие и умения за самоуправление?
    6 май, 2019

    Напиши коментар Отказ

    Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

    Търсене

    Категории

    • ЕИ В ЕКИПА
    • Емоционална интелигентност
    • Коучинг
    • Лидерство
    • Лична ефективност и самоуправление
    • Новини
    • Ресурси
    • Социални умения
    Център по мениджмънт

    Център по мениджмънт

    гр. Стара Загора

    ул. Света Троица 169

    0898926476

    contact@mcentersz.com

    Компания

    • За нас
    • Блог
    • Контакти

    Връзки

    • Курсове
    • Събития
    • Магазин

    Помощ

    • Въпроси
    • Форуми
    • Галерия

    © Д&Д Консулт ЕООД. Всички права запазени.

    • Политика за поверителност
    • Защита на личните данни
    Сайта използва бисквитки, за да ви предоставим по-добро преживяване. Сърфирайки из него, вие се съгласявате с нашите бисквитки. Вижте подробна информация в нашата Политика за поверителност.