Как емоционалната интелигентност влияе върху резултатите
Понятието емоционална интелигентност се появява за пръв път в научните среди през 1990г. в няколко публикации на Майер и Соловей и оттогава насам набира все повече популярност.
Постепенно на базата на научни изследвания и теоретични разработки се развиват различни модели, които се стремят да опишат обхвата на емоционалната интелигентност и да я разграничат от класическата интелигентност (IQ) и от персоналните характеристики на личността.
Един от най-популярните модели е този на Даниъл Голман. В него емоционалната интелигентност (ЕИ) обхваща четири основни области с пет различни аспекта, които заедно формират емоционалната интелигентност на индивида.
Първите две области от модела на Голман са свързани с персоналната компетентност:
- Област САМОПОЗНАНИЕ акцентира върху това да разпознаваш и разбираш чувствата си и да можеш да определяш собственото си емоционално състояние. Тази област включва три компонента – самопознание, адекватна самооценка и самоуважение.
- Област САМОУПРАВЛЕНИЕ е базирана на самопознанието и разглежда умението да контролираш емоциите си, а не те да контролират теб. Тук се включват компоненти като умението да се самомотивираш за успех, да разрешаваш проблеми, да управляваш стреса и др.
Останалите две области са свързани със социалната компетентност:
- Област СОЦИАЛНА ОСЪЗНАТОСТ акцентира върху това да умееш да разпознаваш и да разбираш емоциите на другите. Тук се включват умения като емпатия, емоционална интеграция и управление на конфликти.
- Област УПРАВЛЕНИЕ НА ВЗАИМООТНОШЕНИЯТА е фокусирана върху умението да използваш разбирането на своите и чуждите емоции за изграждането на стабилни връзки с другите. Част от уменията в тази група са: да комуникираш ефективно, да убеждаваш, да водиш другите.
Постепенно учените започват да проучват връзката между нивото на емоционална интелигентност на индивида и успеха му в личния и професионалния живот. Доказва се, че високото ниво на емоционалната интелигентност много често съпътства личния и професионален успех.
В свое изследване, авторите на бестселъра „Емоционална интелигентност 2,0” Травис Брадбъри и Джийн Грийвс, стигат до изводите, че емоционалната интелигентност влияе изключително много върху изпълнението и постигнатите от индивида резултати. Изследването показва че:
- Високото ниво на емоционална интелигентност е най-силния фактор за добро изпълнение и обяснява 58% от постигането на успех във всички професии.
- 90% от най-успешните в изпълнението на своите служебни задължения хора, участвали в проучването, се оказали с високо ниво на емоционална интелигентност.
- От друга страна само 20% от най-лошо представящите се служители са с високо ниво на емоционална интелигентност. Изводът, който се налага е, че може да си много успешен в работата си и с нисък коефициент на ЕИ, но вероятността да си успешен, ако ЕИ е висока е значително по-голяма.
- В проучването се изследва и връзката между нивото на годишни доходи и нивото на ЕИ и се установява, че хората с висок коефициент на ЕИ имат значително по-високи годишни доходи.
Тези констатации важат за хората във всички индустрии, на всички нива, във всеки регион на света, тъй като проучването е много мащабно. Авторите твърдят, че все още не намерили професия , в които производителността и заплащането да не са обвързани тясно с емоционална интелигентност .
Емоционална интелигентност, чисто във физиологичен план, изисква ефективна комуникация между рационалните и емоционалните центрове в мозъка. Добрата новина е, че емоционалната интелигентност не е даденост и може да се развива. Човек може да постигне повишаване на своята емоционална интелигентност като развива уменията си в обхвата на ЕИ. И повишавайки емоционалната си интелигентност да става все по-успешен. Струва си нали?
Източник на данните от изследването:
http://www.forbes.com/sites/travisbradberry/2014/01/09/emotional-intelligence/