Какво бизнес коучът може да направи за вас
Замисляли ли сте се защо най-добрите спортисти, които са постигнали световни рекорди и постижения имат треньор?
Отговорът е, че при правилните обстоятелства, взаимодействието между състезателя, неговата цел и трета неутрална страна под формата на подходящия треньор, осигурява ясен фокус и честна, обективна обратна връзка, от които се нуждае всеки, който се стреми да подобри своите постижения.
Именно това е и ролята на бизнес коуча за всеки мениджър и лидер. Осигурената чрез такъв тип взаимодействие обратна връзка не може да бъде постигната по друг начин, освен чрез личното ангажиране на коуча с постигането на желаните от клиента резултати.
И докато в началото, през 90-те години на миналия век, бизнес коучът е бил наеман за да коригира поведението на изоставащите и незадоволително представящите се мениджъри, в направеното през 2004г проучване от Right Management Consultants (Philadelphia) се открояват други тенденции.
86% от участниците са посочили, че използват коуч за да развият уменията на лица, които са показали сериозен лидерски потенциал.
Бизнесът има нужда от незабавни резултати и бизнес коучингът се превръща в начин за бързи промени и постигане на целите. Бизнес коучът развива лидерите в контекста на работната среда без да ги отделя от ежедневните им отговорности и това е съществено предимство за организациите.
През 2009г Harvard Business Review правят проучване между 140 водещи бизнес коучъри, за да разберат повече защо мениджърите търсят такова взаимодействие. Изводите от проучването са доста разнообразни, но като най-честата причина за наемането на бизнес коуч (48% от отговорилите ) се посочва необходимостта от конкретна промяна и подпомагане на прехода по време на осъществяването й.
Основни резултати от проучването можете да видите в следващата таблица:
През 2013г, The Miles Group и Stanford University правят проучване сред над 200 топ бизнес ръководители, изпълнителни директори и мениджъри, 80% от които мъже, за да разберат какви са причините ръководителите да наемат бизнес коуч.
Основните заключения от проучването включват следното:
- Недостиг на съвети на върха.
Почти 66% от изпълнителните директори не получават съвети от външни консултанти или треньори, а 100% от тях са заявили, че биха предприели промени на база на получена отвън обратна връзка.
Близо 80% от мениджърите са заявили, че техният главен изпълнителен директор е склонен да работи с коуч. А ако изпълнителните директори са склонни да работят с коуч и да правят промени, базирани на това взаимодействие, то коучинг подходът е подходящ и може да се приложи в цялата компания.
- Главните изпълнителни директори са тези, които сами инициират търсенето на коуч.
На въпроса “Чие беше решението да започнете работа с коуч?” 78% от главните изпълнителни директори заявяват, че това и било тяхна собствена идея.
21% казват, че наемането на коуч е идея на председателя на борда. Г-н Майлс (The Miles Group) вижда това като положителна тенденция: “Да станеш Изпълнителен директор не означава, че изведнъж знаеш всички отговори. Тенденцията в проучването показва, че тези топ мениджъри разбират, че има място за растеж за всеки, независимо от позицията, която заема. Ние не възприемаме коучниг напътствията като „коригиращи”, а ги възприемаме точно такива каквито са – нещо, което подобрява представянето и производителността. Това е начинът, по който и елитните спортисти използват своите треньори.”
- Коучинг прогреса до голяма степен остава поверителен.
Повече от 60% от главните изпълнителни директори са отговорили, че напредъкът в коучинг срещите се обсъжда само между коуча и клиента по време на коучинг сесиите. Само 1/3 от анкетираните споделят тази информация с по-висшестоящите ръководители.
- Най-трудната област за изпълнителните директори е справянето с конфликтите.
Когато ги попитали, която е най-голямата зона за личностно развитие, почти 43% от главните изпълнителни директори посочили “уменията за управление на конфликти”. “Как да се справят ефективно с конфликтите е един от най-важните приоритети за изпълнителни директори, тъй като ежедневно в работата им се налага да жонглират с множество интереси”, казва г-н Майлс. “Когато сте в ролята CEO, повечето неща, които идват на бюрото ви са такива, по които е трудно да се вземе решение и често има някакво ниво на конфликт в тях. Балансирането между всички заинтересовани страни е истинско бреме за днешните главни изпълнителни директори и те трябва да се научат как умело да водят преговори между конфликтни позиции.”
- Борда на директорите изисква от своите мениджъри да подобряват уменията си за развитие на таланти.
Двете най-важни области на развитие на висшите ръководители, определени от управителните съвети, са:
- Умения за наставничество и развитие на талантите в организацията и
- Споделено лидерство и умения за делегиране.
“Високо класиране от тези области за развитие на мениджърите показва реално признание за значението на развитието на талантите за бизнеса, казва професор Larcker (Stanford University). Поставят се още акценти върху планирането и развитието на наследяването и извеждането на тези дейности във фокуса на директорите, въпреки че проучването показва, че в тази област все още има да се извърви дълъг път.”
- Топ областите, в които директорите използват коуч за да подобрят нивото си.
Най-важните области в които директорите споделят, че имат нужда от подкрепа от коуч са:
- Споделено лидерство и делегиране,
- Управление на конфликти,
- Изграждане на екипи
- Наставничество
В дъното на списъка са:
- Мотивационни умения,
- Емпатия
- Умения за убеждаване
“Много хора се насочват към развиване на сложни за определяне и измерване умения при работата си с коуч, просто защото тези умения са наистина трудни и често сами не могат да се справят.”, казва г-н Майлс. Това са умения, които са с много нюанси и често хората са доста чувствителни към тях. Точно затова, когато главния изпълнителен директор повиши нивото си такъв тип умения това води до повишаване на цялостната му ефективност и способност да мотивира и вдъхновява.”
В следващото видео можете да чуете какво споделя главния изпълнителен директор на Google относно наемането на бизнес коуч.
Източници:
Етикет:Коучинг