Какво знаете за усмивката?
Усмивката е изключително средство за комуникация между хората, независимо от тяхната култура. Ние се усмихваме десетки или дори стотици пъти на ден. Съвременните психолози, обаче, са категорични, че усмивката няма универсално значение. Тя не винаги изразява щастие или удовлетворение, а може да изпраща различни сигнали на нашите събеседници. Човек може да се усмихва, когато е изплашен, тъжен, ужасен до смърт, или когато лъже.Ние използваме лицето си за да изразим различни емоции и настроения.
Но какво се крие зад всяка една усмивка?
Според списание Psychologytoday.com съществуват 5 основни вида усмивки, като всяка една от тях има различно значение:
Усмивката на Дюшен – искрена усмивка, която изразява истинско, неподправено щастие. При нея ъгълчетата на устата сочат нагоре, но е важно да се подчертае, че едновременно с това бузите се повдигат, а очите леко се присвиват, образувайки нежни бръчици. Тя е кръстена на френския невролог Гийом Дюшен, който през 19 век изучава израженията на лицето. Искрената усмивка на Дюшен се контролира от лимбичната система в човешкия мозък, която е център на емоциите и паметта. Повечето изследователи смятат, че човек се усмихва по този начин само когато наистина изпитва удовлетворение и изживява приятни емоции.
Фалшивата усмивка – при нея, за разлика от искрената усмивка на Дюшен, се движи само устата. Човек, усмихвайки се, се опитва “да симулира” удовлетворение или щастие, но не е в състояние да контролира волево всички свои мускули на лицето. Бузите и очите остават неподвижни и вие можете лесно да разпознаете, че човекът срещу вас се преструва. Учени установяват, че двата вида усмивки се контролират от различни части на мозъка. Фалшивата усмивка е контролирана от мозъчната кора, която е център на движенията, волята и др. Това е усмивката, която обикновено използваме, когато сме застанали пред обектива на фотоапарата
Притеснителната усмивка – в моменти, когато човек се почувства неудобно /от реплика или коментар на друг човек; от ситуацията, в която е попаднал/ той използва този вид усмивка за да прикрие факта, че се чувства некомфортно или е притеснен.
Съблазнителната усмивка – нежна усмивка, придружена с поглед директно в очите на събеседника за кратко, след което отместване на погледа встрани, но запазване на усмивката на устата. Съблазнителната усмивка често е придружена от жестове, изразяващи покорство /навеждане на главата леко надолу и встрани/ или жестове, изразяващи доминантност /бавно отместване на високо вдигнатата глава встрани/. Човек, който се опитва да бъде съблазнителен, изразява чрез усмивката си изцяло положително отношение към своя събеседник.
Саркастичната усмивка – тя предполага положително отношение (извити нагоре ъгълчета на устата), но погледът в очите на усмихващия се излъчва презрение или отвращение и лесно може да бъде разпознат. Понякога саркастичната усмивка може да бъде леко изкривена, изразявайки вътрешния конфликт на човека между задоволство и неприязън.
Ако успявате да разпознаете различните видове усмивки, то вероятно притежавате умението да разпознавате и емоциите на хората около вас. Това е едно от най-важните умения на емоционалната интелигентност. Освен средство за комуникация между хората, обаче, усмивката оказва благоприятен ефект върху самите нас. Тя ни кара да изглеждаме по-атрактивни и по-самоуверени. Някои учени смятат, че хората, които се усмихват по-често и искрено, живеят по-дълго. Други вярват, че усмивката допринася за намаляване на стреса и дори, когато човек изживява тежки моменти или е тъжен, усмивката му помага по-бързо да излезе от това свое състояние.
А вие колко често се усмихвате?
Етикет:Емоционална интелигентност