Станете коуч на самите себе си. Научете се как да си помагате сами.
Защо толкова много хора използват личен треньор /коуч/, които да им помогне да влязат във форма? В крайна сметка, това персонално внимание струва доста пари!
Една от причините е, че опитен специалист може да ви помогне да извлечете много повече от времето, прекарано в залата, като ви покаже върху какво да поработите и като ви мотивира да работите усилено. Същото се отнася и за работата с кариерен или лайф коуч.
Но да спрем малко! Въпреки популярността на личните треньори, забелязваме, че голям брой хора тренират сами в залата или тичат в парка. Те са наясно какво трябва да направят за себе си и успяват сами да се мотивират да го направят.
Бихте могли сами да приложите коучинг подход и да се заемете с развитието на собствената си кариера или решаване на житейските си проблеми.
Разбира се, всеки, който е решен да достигне най-високите нива на представяне, е добре да работи с професионалисти; това се отнася както за кариерата и живота, така и физическите тренировки. За тях няма друг вариант, освен работа с професионалисти.
Стъпка 1: Разберете какво искате
Много е лесно да определите нещата, от които НЕ сте доволни и да сте негативно настроени. Възможно е често да си мислите “Никой на работа не ме взема на сериозно” или “Трябва да отслабна, но не мога” или “Шефът ми е толкова дразнещ.” Но ако искате нещата да се променят, тогава ще трябва да определите какво ИСКАТЕ и какво ЩЕ ви направи щастливи.
За съжаление, лесно е да се каже “да разберете какво искате”, но изненадващо много хора наистина не го знаят – самото твърдение да разберем какво искаме не помага. Въпреки това, ако не знаем посоката, в която да поемем, накрая може да се окажем на място, което с нищо не е по-добро от началното!
Други хора имат само бегла представа за това, което искат, но не отделят време за да го определят по-конкретно. Успяват да постигнат известен успех, но тъй като не се насочват в определена посока, не могат да стигнат далече.
Един от най-ключовите подходи в коучинга е да се стимулира клиента да достигне до истинската причина за проблема, с който се сблъскват в момента. Например, чувствате, че нямате време да осъществите своите цели, защото трябва да се грижите за всички останали. Търсейки по-надълбоко причината за този проблем, можете да откриете, че всъщност се страхувате от отхвърлянето от другите и именно затова поставяте техните нужди преди вашите.
Често хората имат чувството, че са “жертви” и че източникът на проблема им е извън техния контрол. Но тези хора могат да открият, че собствената им нагласа или реакция допринася за проблема.
Когато реалната причина излезе наяве, “това, което искате” обикновено е обратното на тази ситуация. В нашият пример основното, което може би искате всъщност е да сте приета от останалите. Когато знаете какво точно искате, тогава можете да решите какви действия да предприемете за да го постигнете.
Стъпка 2: Определете своята SMART цел
Следващата стъпка е да изразите “това, което искате” като ясна цел. Това може да ви изглежда като ненужна стъпка, но наистина е важна. Правилно определената цел е добър мотиватор. Тя ще ви помогне да се предпазите от това да вършите неща, които ТРЯБВА, но може би НЕ искате да правите.
Използвайте SMART акронима за да структурирате целта:
- Специфична
- Измерима
- Постижима
- Приложима
- С определен срок
Определянето на времева рамка е особено важно, защото е лесно да се отлагат трудните задачи. Изберете времеви период, който е едновременно реалистичен и предизвикателен: ако е прекалено лесно, ще се отегчите и ще се откажете; ако пък е нереалистичен, ще се чувствате претоварени и ще се откажете. Тайната е да изберете срок, който знаете, че можете да спазите – това трябва да е дата, която ще ви натовари леко, но без да ви стресира.
Напишете своята цел. Това ще ви помогне да изясните своите мисли и да видите напредъка си, когато погледнете назад различните стъпки, които сте минали. По този начин можете да видите дали сте на правилния път.
Стъпка 3: Действайте
Определете какво трябва да се случи, за да се придвижите към целта си:
- Имате ли нужда от определена квалификация или да се запишете на курс?
- Имате ли нужда от помощ от коуч или наставник?
- Имате ли нужда да се освободите на някой или нещо?
Изберете действия, които ще ви изведат леко извън зоната ви на комфорт. Позволете си да поемате повече рискове, тъй като единствените реални ограничения в живота ви са тези, които сами си създавате, изпитвайки страх.
Какво бихте направили, ако не изпитвахте страх и вярвахте, че ще успеете? Какво ви е необходимо за да започнете още днес?
Стъпка 4: Вложете страст
Уверете се, че сте избрали да направите нещо, за което наистина ви е грижа и искате да се случи – в противен случай наясно сте, че няма да го направите!
Освен това, забележете дали не се сдържате. Често не си позволяваме да се вълнуваме, само защото се съмняваме в успеха си. Ако липсата на вяра в себе си или страха от провал ви задържат, опитайте следното упражнение:
- Помислете за това как реагирате, чувствате и мислите, когато сте притеснени и несигурни. Забележете как стоите; мислите, които минават през главата ви; думите, които използвате, и чувствата, които изпитвате.
- Помислете как реагирате, чувствате и мислите, когато сте сигурни в успеха.
- Забележете разликите между двете състояния – те ще са очевидни!
- Насочете вниманието си към новата цел. Докато правите това, дишайте, застанете и говорете по начина, по който го правите, когато сте сигурни в успеха си. Трябва да се насочите към новата цел с повече убеденост и решителност.
- Припомнете си свои успехи от миналото и се фокусирайте върху тях, докато планирате своята цел. Докато не започнете да гледате на себе си като на успешен човек и докато не си припомните успехите от миналото, малко вероятно е да се постигнете целта си до степента, която наистина искате. Това е така, защото много от нас притежават естествена склонност да се съсредоточават върху негативната страна на нещата и въображаемия неуспех.
Стъпка 5: Бъдете упорити
Склонни ли сте да се откаже, когато изникне пречка? Гледате ли на нея като на знак, че няма смисъл да продължите и трябва да се откажете?
Ако е така, то тогава си припомнете успешни примери от миналото – като този на полковник Сандърс, който е създал Kentucky Fried Chicken. Той е изпълнил мечтата си, когато е бил на 65 години. Твърди се, че когато се опитвал да продаде своята рецепта за пилешко на различни ресторанти, са му отказали 1,009 пъти преди да чуе първото “Да”.
А какво да кажем за Уолт Дисни? На него са му отказали 302 пъти, преди да получи финансиране за своята мечта да създаде “най-щастливото място на Земята.”
Така че, ако се сблъскате с препятствия и се съмнявате дали трябва да продължите или не, помислете дали целта ви си струва. Ако е така, тогава бъдете упорити. Ако не е така, се върнете към Стъпка 1.
За сложни въпроси, свързани с кариерата или личния живот, най-добре е да се търси помощта на квалифициран, опитен коуч. Но за по-маловажни въпроси, ако сте наясно с подхода, който коучовете използват, бихте могли да извървите дългия път по решаването им сами.
На първо място, трябва да се уверите, че сте наясно с това, което искате – и да го формулирате като цел. След това трябва да определите действията, които ще предприемате за да осъществите целта си. Трябва да вложите страст и упоритост, докато работите по нейното сбъдване.
Пожелаваме ви успех в самостоятелната работа върху себе си.
Етикет:Коучинг, Самопознание, Самоуправление