Как коучингът може да помогне на ръководителя да се справи с проблемен служител
Случвало ли ви се е системното неизпълнение на задачи или неприемливо поведение на служител да ви изкарат извън равновесие? Всеки, който е ръководил хора, поне веднъж се е сблъсквал с такава ситуация. Още по-сложно е, ако този човек е експерт в областта си и независимо от системното нарушаване на правилата, все пак има принос към дейността на фирмата.
Как да се справи ръководителят с такъв казус?
На първо място трябва да прецени дали приносът на служителя е по-голям от проблемите, които създава и дали си заслужава да се полагат усилия за промяна и разрешаване на ситуацията. В случай, че отговорът е „Струва си”, то коучинг подходът може да бъде изключително полезен в случая.
Тъй като в проблемното взаимодействие има поне двама участници – ръководителя и служителя – е добре коучът да работи и с двамата, макар че понякога работата само със служителя също дава резултати.
В зависимост от предпочитанията на ръководителя може да се провеждат общи срещи или да се работи с всеки поотделно. Ще разгледаме ситуацията когато коучът работи персонално с всеки един.
Коучинг с ръководителя
При работата с ръководителя основната цел на коучинг взаимодействието е той да повиши осъзнаването си за ситуацията и да намери начин как да я разреши в интерес на бизнеса.
- Повишаване на осъзнаването на ръководителя относно създалата се ситуация
Независимо, че на пръв поглед нещата изглеждат така: „ Той не си изпълнява задълженията, какво толкова има аз да осъзнавам?”, всъщност едно по-дълбоко вглеждане в ситуацията крие в себе си и намиране на възможностите за ефективното й разрешаване.
Може би си мислите: „Ако имаше някакъв начин, аз вече щях да съм го намерил, толкова много неща опитах, за да се справя с него. „
Всъщност точно тук идва ролята на коуча и коучинг процеса. Той ще ви помогне:
- да отстраните от себе си натрупаните емоции, които може да затрудняват преценката ви;
- ще ви помогне да отстраните всички не съществени детайли и подробности свързани със ситуацията;
- ще ви провокира да смените гледната точка и да видите ситуацията под различен ъгъл
- и в края на този процес вие ще виждате ситуацията доста по-ясно, по-обективно и значително по-различно.
Често това е достатъчно, за да видите решение, което до момента ви е убягвало. Повечето ръководители, с които работим са силно ориентирани към резултатите и действието хора и веднага пристъпват към реализацията на решението, до което са стигнали по време на работата ни.
- Генериране на опции
В определени случаи, когато казусът е по-сложен решението не се откроява толкова лесно. На този етап коучът подпомага ръководителя да изведе различни сценарии за разрешаване на ситуацията и да осмисли възможните резултати от тях. В края на този етап клиентът разполага с различни подходи с изяснени положителни и отрицателни страни за всеки един и много по-лесно може да направи своя избор. Дори и да се налага да направи някакви компромиси, ръководителят е наясно с това и знае какво да очаква.
- План за действие
Коучингът е подход ориентиран изключително към резултати. Без предприемане на действие е невъзможно да се постигнат каквито и да е резултати, затова на този етап коучът подпомага ръководителя да избере най- ефективните действия и да планира тяхното изпълнение.
Не бива да забравяме, че ръководителите също са хора и като такива, те както и останалите се влияят от собствените си емоции, вярвания, притеснения. Коучът ви подпомага да изградите по-високо ниво на увереност за справянето ви с конкретната ситуация. Ако е необходимо коучът ще провокира ръководителя да изследва собствената си мотивация и желание за действие, както и да преодолее всички вътрешни препятствия, които биха го саботирали при осъществяването на плана и разрешаването на ситуацията.
Коучинг с проблемния служител
Целта при работата на коуча със служителя е той да повиши собственото си ниво на осъзнаване относно поведението и системното неизпълнение на задачите си: Работи се най-вече в посоки:
- от къде произтича това поведение
- какви са последствията за него самия
- какви са последствията за работата като цяло
- какви са конструктивните подходи за преодоляване на причините довели за това поведение
- съставяне на план за промяна на проблемното поведение и предприемане на определени действия.
Понякога работейки върху конкретната ситуация се стига до осъзнаване на поведенчески модели, които саботират човека не само в работни ситуации, но и в живота му като цяло. Преодоляването на негативните модели и замяната им с конструктивни води до положителна промяна във всички аспекти на живота на човека.
В този смисъл, когато вземате решение коуч да работи с ваш служител, това по същество е инвестиция в този човек. Затова преценете добре до какъв етап сте стигнали в ситуацията с проблемния служител. Често допускана грешка е да се потърси коуч, когато взаимоотношенията са дотолкова нарушени и излезли извън контрол, че това е последен опит преди да се разделите с него. Помислете дали на този етап си струва инвестицията. Коучингът е по-скоро градивен и развиващ процес, а не подход за овладяване на кризи, така че преценете точния момент за използването му.
Моят съвет е да не изчаквате до крайния критичен момент, а още в началото на проблемното поведение да потърсите начин да разрешите ситуацията и да помогнете на служителя да надскочи себе си и да се справи със собственото си проблемно поведение. Това е валидно напълно, още повече, ако държите на конкретния служител.
Ако сте скептични към коучинг взаимодействието или искате да придобиете лични впечатления как се постигат резултатите чрез него, само до края на месец април 2016г. можете да заявите безплатна пробна коучинг сесия по скайп. Възползвайте се сега.