Как да формулираме цели
Може би всички са чували откъса от “Алиса в страната на чудесата” на Луис Карол, който много ясно показва необходимостта от поставяне на цели, но ще рискувам отново да ви го припомня:
– Кой път да хвана? – попита Алиса.
– Къде искаш да отидеш? – отвърна котаракът.
– Не знам – каза Алиса.
– Тогава няма значение – рече котаракът.”
В света на мениджмънта тази история се среща в различни варианти, но смисъла остава един и същи. Ако няма ясно поставени цели, каквито и действия да се предприемат, резултата или мястото до където ще стигнем ще бъде изненада и вероятно няма да е това, което сме очаквали. Толкова за важността на целите.
Ето и някои насоки как да поставяме добре формулирани цели:
1. В един бизнес има доста области, успеха в които предопределя и успеха на организацията като цяло. Това предполага, че във всеки един момент е необходимо да има повече от една цел. Проблема е, че постигането им зависи от наличието на ресурси, а те винаги са ограничени. Това налага да се поставят приоритети и да се подредят целите по важност. Един доста практичен подход в началото на процеса е да напишете всички възможни цели, които искате да постигнете и след това да се опитате да ги ранжирате по приоритети. Това ще ви фокусира върху наистина важните неща.
2. Втората стъпка е да превърнете изяснените си вече желания в работещи цели, което означава да ги опишете в измерими показатели. Това е доста по-трудна стъпка, но ако се опитвате да си отговорите на въпроса “Как, по какво ще разбера дали съм постигнал целта си?”, ще се ориентирате към показатели, по които можете да наблюдавате какво се случва. На този етап наистина полезен инструмент е подхода SMART (Specifik – конкретни, Measureable – измерими,Achievable – постижими, Relevant – значими, Timed – навременни), чрез който се постига ясно и точно описание на целите.
3. След като имате формулирани целите следва да установите баланса между тях; да ги съотнесете към ресурсите с които разполагате и възможностите за придобиване на необходимите ви ресурси. Като резултат ще получите “поорязани” цели или по-реалистично изпълними такива. Възможно е също да пренаредите приоритетите си. Преминаването през този етап ще ви позволи да се съсредоточите върху реалистично постижимите цели и да планирате действия за приближаване на по-далечните си цели.
4. Нали сте чували мисълта, че и най-дългото пътуване започвало с първата крачка. Относно постигането на целите и за да не си останат само добри пожелания е необходимо и да определите първото реално действие, което ще предприемете за да ги осъществите.
Това са основните етапи за формулиране на добри цели. Можете да опитате. Ще се радвам да споделите дали този подход е удачен за вас.
Пожелавам ви много постигнати цели!