Бъдещето на работата или как ще работим през 2020 година
Светът се променя много динамично, а с това се променят и изискванията на работните места и начина, по който хората работят. Всеки един от нас усеща тази промяна, но колко съществена е тя всъщност и какви точно предизвикателства поставя пред нас? Това са въпросите, на които потърсихме отговор в настоящия материал. Част от нещата, които открихме, са вече в нашето ежедневие, но друга част все още изглежда като фантастичен филм. Вижте и преценете сами.
Ще започнем с едно проучване на PricewaterhouseCoopers (PwC) направено сред 10000 човека в Китай, Индия, Германия, Великобритания и САЩ. В доклада от проучването PwC са извели три сценария за развитие на работната среда и работата, като са ги нарекли съответно – Оранжев свят, Син свят и Зелен свят. Най-вероятно в бъдещите организации ще има елементи и от трите сценария, като и в трите свята технологиите са определящи за работата.
53% от участниците в проучването посочват, че според тях технологиите ще трансформират напълно начина, по който хората работят в рамките на 5-10 години.
Ето описание на трите сценария за развитие на работата и работната среда според PwC:
Оранжев свят – светът на малките общности
В оранжевия свят фирмите обикновено са малки, стройни и пъргави, позовавайки се на широка мрежа от доставчици. Те имат множество клиенти и поръчки и достъп до глобална и разнообразна работна сила. Събират работния си екип на база на търсенето и предлагането. Комуникационните им мрежи са базирани на съвременните технологии и иновации. Гъвкавото сътрудничество чрез “облачни” мрежи идват и си отиват проект по проект. Служителите в Оранжевия свят са на ти с технологията и участват в мрежи и общности на други служители с подобни умения.
Син свят – корпорацията още е краля
В синия свят фирмите изглеждат като големи капиталистически компании, където индивидуалните интереси са на първо място и са по-напред от колективната социална отговорност. Компаниите на синия свят са инвестирали в размера, технологията, наемането на таланти, силното лидерство и сложните показатели за измерване на успеха. Те са ориентирани към наемането на добре обучени, квалифицирани служители, които работят в световен мащаб. Работата може да бъде под напрежение и да е забързана, но служителите се радват на широка гама от ползи, които им помагат да водят зает начин на живот и така ги “заключват” в организацията. За тези, които се представят добре, наградите могат да бъдат много високи.
Зелен свят – устойчивият бизнес е добрия бизнес
В зеления свят са фирмите, които имат мощна социална съвест и чувство за отговорност. Фокусът е върху устойчиви и етични бизнес практики и силен стремеж да се минимизират и смекчат рисковете. Духът на отговорност се подкрепя от правителствата и регулаторите и е по-широко разпространен в някои отрасли като енергетика, автомобилната индустрия и финансовите услуги. Служителите в зеления свят се ангажират с марката на компанията, тъй като отразява собствените им ценности. Те са свързани с доброто корпоративно поведение, а не само с бизнес резултатите.
Ако искате да проверите кой от трите бъдещи светове на работата е най-подходящ за вас самите можете да направите това чрез тест оттук. (на английски)
Появата на тези три свята ще създаде нови предизвикателства пред отделите за работа с човешките ресурси. Организациите и в момента се борят с недостига на хора с необходимите им умения, управление на промяната и създаване на ефективна работна сила. Очакваните радикални промени в бизнес моделите на фирмите ще ги поставят пред допълнителни предизвикателства като:
- Ще е необходимо да се създадат още по-сложни начини за оценка изпълнението и контрол на производителността.
- Ще се увеличи ролята на социалния капитал и взаимоотношенията във фирмата като фактор за успеха на бизнеса.
- Границите между работата и личния живот на служителите постепенно ще изчезва и компаниите ще поемат по-голяма отговорност за социалното благополучие на техните служители.
Футурологът Якоб Морган извежда 5 основни тенденции, които оформят бъдещето на работата. Това са:
- Ново поколение с нови ценности, идеи и очаквания за работата
- Нови поведения на новите хора, базирани на новите ценности и очаквания от работата
- Мобилност
- Технологии
- Глобализация
Според Морган новите поколения очакват от своите работодатели:
- Гъвкава работа
- Смислена работа
- Бърза обратна връзка
Фирмите, които не променят организацията си и отношението си към управлението на хората според тенденциите на бъдещето и очакванията на новите поколение, ще имат сериозни проблеми с персонала.
Важно е да се има предвид, че бъдещето на работата е свързана най-вече с думата „избор”. Хората ще избират работата си според техните предпочитания, а глобализацията и мобилността, ще им помага да отидат там, където намерят най-подходящите за себе си условия.
Очакваните основни промени в работните места според Морган са:
- Работните часове вече не са фиксирани – те са гъвкави.
- Местата, на които работим, вече не са статични и концентрирани – ние можем да си ги избираме.
- Технологиите, които използваме не са само на работодателя. Можем да използваме и собствени.
- Кариерният път не е ясно начертан – ние можем да го персонализираме.
- Обемът работа вече не е ограничен в редовните работни часове – ние може да работим допълнително за себе си в свободното си време.
- Офис средата не е статична – ние можем сами да избираме и променяме работните си места в офиса.
А ето и как ще се променят самите служители според Chess Media Group :
Един по-различен, по-глобален поглед към бъдещето на работата представя Андрю Макафи на конференция на TED. Според него в близкото бъдеще ще има все повече и повече технология и все по-малко заетост, защото ще имаме андроиди, които ще вършат голяма част от нашата рутинна работа.
Характеристики на новото време, които той извежда са:
- Изобилие на неща – производителността расте, цените падат, обема и произвежданото количество се увеличават
- Промяна на обществото като цяло – хората ще са свободни от робството на тежкия труд – изследователи, творци, откриватели, артисти, иноватори, ще се обединят с финансистите и донорите си за да се развличат, просветляват и да се провокират едни други.
Можете да видите вдъхновяващата визия на Адрю Макафи във видеото по-долу.
Ще завършим материала с визията на Мicrosoft за работата на бъдещето и как технологиите ще променят начина ни на работа през следващите 5-10 години.
Според технологичния гигант в бъдеще все повече ще разчитаме на мобилната и холографската технология и това ще промени драматично начина по който работим.
Източници:
Етикет:Коучинг, Перспективи