Коучингът – нова мода или уникално ефективен инструмент за промяна?
Коучингът като подход набира все по-голяма популярност по света, а в последните години и у нас. И както при всяко ново и различно нещо има сериозно объркване и неразбиране относно същността.
От анкетата, която направихме на страниците на блога и от разговори с различни мениджъри се убедих, че хората са чували за подхода, но не са съвсем сигурни дали наистина го разбират.
Използвам момента да благодаря на всички читатели, които попълниха нашата анкета.
Ето накратко и резултатите от нея:
- 73% от отговорилите в анкетата посочват, че са запознати с коучинга като подход, но има и коментари, в които се изразява съмнение, дали разбирането за същността на подхода е правилно.
- 53% са споделили, че знаят как коучингът може да бъде използван от мениджърите при управлението на хора
- 100% от отговорилите посочват, че биха искали да прочетат материали свързани с коучинга на страниците на нашия блог.
Моят личен опит свързан с разбирането на коучинг подхода и процеса започна през 2005г. След като се запознах с налични материали в интернет пространството си помислих, че това изглежда наистина интересно и полезно. Отзивите за ефективността на подхода на запад бяха изненадващи и толкова положителни, че предизвикаха недоверието ми.
Реших, че единствения начин да разбера дали коучингът наистина работи е да го пробвам като клиент. През годините след това съм била клиент на два американски и двама български коучове.
През май 2011г. в България се откри представителство на Ноубъл Манхатън Коучинг, една от четирите най-добри компании в света за обучение на коуч професионалисти. В началото на миналата година (2013г.) преминах през тяхната сертифицираща програма.
И едва след натрупването на целия този опит разбрах в какво се крие истинската сила на коучинг подхода и защо той е толкова ефективен, колкото казват.
В този материал ще се опитам да обясня по разбираем начин в какво се състои същността на подхода, а в следващите – ще наблегна на приложението му в бизнес средата и в подобряването на живота на отделния човек .
Представете си, че се намирате в една абсолютно тъмна стая. Тази стая е всичко, което вие не осъзнавате за себе си и за ситуацията, пред която сте изправени и/или проблема, които искате да решите. Стоите си в стаята и нищо не виждате.
В следващият момент лъч светлина от фенерче осветява едната стена на стаята и вие с изненада виждате, че там имало прозорец, но не знаете дали можете да стигнете до него, защото не виждате какво стои пред вас. Тогава друг лъч осветява част от нещата пред вас и вие започвате да се ориентирате в обстановката и да правите план как да стигнете до прозореца за да го отворите. Трети лъч осветява точно пред вас и вие вече виждате, че съвсем безпроблемно можете да направите първата крачка и я правите.
И процесът продължава, като нови светлини осветяват скритото за вас пространство и така вие успешно стигате до прозореца и пускате дневната светлина в стаята.
Героите и елементите в тази история са:
- Вие, който се опитвате да стигнете до прозореца т.е. да видите по-ясно и осъзнато ситуацията, в която се намирате и да намерите най-доброто за вас решение
- Тъмната стая, която символизира всичко, което вие не виждате и не осъзнавате за себе си и за ситуацията към момента
- Светлините на фенерчетата са техниките, които коучът използва за да повиши вашето осъзнаване относно проблема и/или ситуацията.
- Прозорецът е символ на решението, което виждате докато работите с коуча
- Първата крачка е действието, първото действие, което предприемате за да разрешите конкретния си проблем.
Това всъщност е процесът на взаимодействие между клиента и коуча.
Качественият коучинг процес има две основни въздействия върху клиента:
- Повишава неговото осъзнаване относно проблема и/или ситуацията (осветява тъмната стая)
- Подпомага клиента да вземе решение и да действа за разрешаване на проблема и/или ситуацията.
Един от най-трудно разбираемите аспекти на коучинга е, че в този процес коучът не дава готови решения и/или отговори на проблема на клиента. Коучът подпомага клиента сам да стигне до най-удовлетворителното и най-подходящото за него самия решение. Това е така, защото в коучинг подходът е заложено разбирането, че никой не познава ситуацията, проблема и клиента по-добре от самия клиент. И още, че клиентът има в себе си целия необходим ресурс, за да се справи с предизвикателствата, пред които е изправен.
И защо всъщност коучингът е толкова ефективен?
Защото въздейства на клиента на ниво осъзнаване, като съкращава в пъти времето, което му е необходимо за да осмисли ситуацията и да види решението й.
Това е и една от причините, поради която коучингът е толкова популярен сред мениджърите. Ръководителите в бизнес организациите трябва да вземат решения в много сложни и комплексни ситуации и коучинг подходът им позволява бързо да се ориентират и да “видят” решението, от което се нуждаят. Така мениджърите повишават своята ефективност многократно.
Освен това коучингът е изцяло фокусиран върху предприемане на реални действия от страна на клиента за отстраняване на проблема и/или подобряване на ситуацията му и това го прави още по-целенасочен и резултатен подход.
За мен коучингът е „бързата писта” за постигане на цели, разрешаване на проблеми и осъществяване на промяна. Същността на подхода определя и неговата ефективност. Освен това е много положителен подход съсредоточен върху реалното и максимално бързо подобряване на ситуацията на клиента.
Може би тук е моментът да спомена, че това, което ви разказах е същността на истинския коучинг процес, този който е цитиран в източниците на запад като уникално ефективен. Тепърва в България ще се развиват качествени коучинг практики. Ако решите да потърсите и наемете коуч, ще попаднете на огромно разнообразие от интерпретации на коучинг подхода и процеса. Причината може да бъде различна – неразбиране, липса на умения или откровена некомпетентност на хората, които се представят за коучове, но при всички случаи бъдете внимателни.